Birodalmi kisebbség avagy a modernitás nyelve
Egymástól távol eső és független eszmék, irányzatok sokszor nem a végtelenben találkoznak, hanem egy triviális kifejezésben. Ilyenkor persze nem tudni: vajon az eszmetörténet egyik kegyelmi pillanatát éljük-e át, vagy csupán az összefüggések egyszerűsödésének vagyunk tanúi, amikor is a dolgok ledobják magukról a rögzült látszatok ruháját.
A neves román esszéista, Patapievici esetében még a kísérletező filozófus munkamódszerére is gondolhatnánk, aki a csupán pillanatnyi denotatív kényszereknek engedelmeskedve érlelődő tézisek hátrányos nyelvi helyzetének foglyaként használ olyan kifejezéseket az RMDSZ politikai céljainak a jellemzésére mint bezárkózás és szegregáció vagy szeparálódás. Azonban nincs ártatlan leírás és nincs bűntelen gondolatkísérlet. Patapievici Birodalmi kisebbségek című, meglehetősen nagy port kavaró esszéjét (a 22 szeptember 22-28-i számában jelent meg) nem lehet csupán egy beszédmód kísérleti meghaladásaként kezelni. Gabriel Andreescu, aki elsőként válaszolt Patapievicinek (a 22 október 6-12-i számában megjelent cikkét A Hét 42-es száma közölte magyar fordításban), jogosan állapítja meg, hogy a szóhasználat nem csupán episztemológiai kérdés, s a beszédmód még akkor is besorol morálisan, ha intencióinkkal ez egyébként nem egyezik.
Patapievici szerint az erdélyi magyarság birodalmi kisebbség, mivel öntudata nem modernizálódott. Ez azzal a sajátos történeti fejlődésével magyarázható, hogy a politikai modernizáció e kisebbséget, mint uralkodó kisebbséget (mely a magyar nemességgel, mint a politikai etnicitás hordozójával azonosult) a számbeli kisebbség politikailag is alávetett helyzetébe kényszerítette. A modern etnikai identitás tartalmát szerinte három tényező határozza meg: (1) a nemzettel kapcsolatos metafizikai kérdések polgári és politikai újrafogalmazása, (2) a demokrácia többségi elve és (3) a közjó fogalmának elfogadása. A Csernátoni Fórum határozatai viszont azt bizonyítják, hogy az erdélyi magyarok elutasítják a közjó gondolatát (!), s nemzeti identitásuk megőrzéséhez a bezárkózás és szegregáció útját választják, amely a romániai politikai publicisztikában meghonosodott közvélekedéssel ellentétben egyáltalán nem tekinthető a modernitás útjának.
*
Eltekintve most attól, hogy a Csernátoni Fórum határozatai semmilyen utalást nem tartalmaznak a közjóra vagy annak elutasítására (illetve, ha mégis a közjóra való törekvés felszámolásaként próbáljuk olvasni őket, akkor mindenekelőtt azt kell megválaszolnunk, hogy a közjó meghatározása hogyan tehető legitimmé), érdemes szemügyre vennünk Patapievici fennebbi tételét, miszerint a magyarok törekvései ma már egyáltalán nem tekinthetők modernnek.
A politikai modernitás e kérdése lényegében az etnikai és állampolgári kötődések kettősségének alakulására vonatkozik. E kettősség fejeződik ki az etnikai nemzet — politikai nemzet tipológiai kettősében is, amely azonban meglehetősen statikusan tekint e kötődések fejlődésére. Az etnikai nemzet (gyakran csak etnikum) természetes közösséget, a származások, szokás és nyelv közösségét jelenti, melyet Lafont elsődleges nemzetnek nevezett. A politikai nemzet ezzel szemben választott közösség (Lafont szerint: másodlagos nemzet), mely egy terület lakóinak területi-állami önszerveződésére helyezi a hangsúlyt. A politikai nemzet fogalmának azonban több eltérő értelmezése is van. A klasszikus liberális értelmezés szerint (Locke, Lord Acton) a politikai nemzetet a politikai társadalom alkotja, melyet az adott állam polgárainak összességeként kell felfogni. Egy másik értelmezés szerint viszont az adott állam területén élő etnikumok összessége alkotja a politikai nemzetet (nemzetiségi állam).
A fennebbi tiplógiából máris sejthető, hogy a demokrácia többségi elve és a közjó koncepciói a politikai nemzet klasszikus, óliberális fogalma alapján értelmezhetőek a legproblémamentesebben. Mi több, a többségi elvre és a közjóra való, nem problematizáló jellegű hivatkozás tulajdonképpen e klasszikus gyökerű modell iránti szemléleti elköteleződés egyik legbiztosabb jele. E modell a felvilágosodás legkedvesebb gyereke: a civil társadalom szakralizálása (melyet Kant örök békéje koronázott meg azon érvvel, hogy az újonnan alakított köztársaságokban a gazdag polgár nem lesz hajlandó vagyonát olyan haszontalan ügyekre fordítani, mint a fegyverkezés és a háború), ami egyben s ezt figyelhetjük meg Patapievici okfejtésében az etnikai kötődés diszkreditálódásának is kifejezője.
Valójában azonban a modern nemzet szemben az óliberális értelmezéssel nemcsak politikai közösség, hanem a két alapvető társadalmi létezési mód, az etnikum és politikum, azaz az etnikai identitás és a politikai lojalitás szintézise is: egy történelmileg szükségessé váló újtípusú integrációs és legitimációs modell megteremtése (Dér Aladár). A politikai modernizáció tehát nem számolja fel az etnicitást, hanem egy másik dimenzióba helyezi, azt is mondhatnók: univerzalizálja. (Erről ír például Bibó, amikor a nemzetet politikai intenciójú közösségnek nevezi s e közösség hiszterizálódásának a veszélyeire is felhívja a figyelmet.) Az árutermelés és a tanterv szerint oktatás általánossá válása, a mobil társadalom kialakulása felbontotta a hagyományos társadalmak organikus kisközösségeit, s megteremtette a modernitás szabad individuumait és azok társulásait, de ugyanakkor ezek integrálásának a szükségszerűségét is meghozta. Az etnicitás integrálódása a modernitás politikumába tulajdonképpen ennek a szükségszerűségnek a következménye. A modern nemzettel az emberek igazából kettős etnikai és állampolgári kötődést alakítanak ki a kiépülő polgári közhatalommal; ezért ha a modernitást projektumként fogjuk fel (márpedig a feltörekvő társadalmak esetében így kell tekintenünk), akkor a politikai modernizáció (mint reform) alapkérdése nem az mint Patapievici véli , hogy miképp helyettesítse az etnicitást a tiszta politikummal, hanem az, hogy miképp teremtse meg szintézisüket.
Ugyanakkor a kettős kötődés reciprokjaként a politikai állam(hatalom) is kettős nemzeti és demokratikus legitimációra tesz szert. A kulturálisan megosztott társadalmakban azonban e kettős legitimáció csak úgy valósul meg kiegyensúlyozottan, ha az államhatalom szerkezete is tükrözi e megosztottságot. Az RMDSZ törekvései épp erre irányulnak, következésképpen a politikai nemzet óliberális modelljének átalakítására irányuló törekvése a modernitás fő sodrába tartozik. Az tény, hogy az RMDSZ letisztulatlanul fogalmazta meg azt, hogy a politikai nemzetet nemcsak az állampolgárok összességeként (demokratikus legitimáció), hanem a román állam területén élő etnikumok összességeként kívánja felfogni és alkotmányjogi formulával elfogadtatni (mert számára csak így vállhat az államhatalom nemzetileg is legitimmé), azonban ez egyáltalán nem jelenti a modernitás útjának feladását.
*
Gabriel Andreescu fennebb már idézett, Birodalmi érzelmek, kollegiális érzelmek című írásában úgy véli, hogy a politikai modernitásnak ez a képviselete rendkívül hasznos befolyást gyakorol a román állam formai és tartalmi valóságára. A politikai harc írja , amelyet a magyarok a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítéséért folytatnak, rendkívüli nyomást gyakorolt a román társadalom mentalitására. Országunkon túlságosan mély nyomot hagyott a jobboldali esszencializmus, majd a nemzeti kommunizmus, jelesen a protokronista mitológia. Ha az értelmiségi elit jobbik része is még mindig a két világháború közötti kulturális kaland bűvöletében él, milyen távlatot tud nyújtani Romániának? A másságok, a jogok, az autonómiák, az önrendelkezések magyar stratégiája fogalmi zuhatagként hatott az egységes nemzetállam divatjamúlt kényszerképzetére ... Nem a magyarok felfogása elmaradott, hanem a román társadalom haladt a kelleténél lasabban előre. Patapievici válasza erre nem késett: Kollegiális megbélyegzés címmel megjelent válasziratában (22, 1998.okt.13-19.) kifejti, hogy az a politikai modernizációs szerep, amelyet Andreescu az erdélyi magyarságnak tulajdonít abból a bizalomhiányból ered, amellyel a neves emberjogi aktivista és szakértő a többség lehetőségeire tekint. Ez a magatartás pedig az élcsapat komplexusával és a megváltó kisebbség eszméjével rokon.
Itt azonban egy többszörös csúsztatással van dolgunk. Ehhez Patapievici először átírja Andreescu tételét; szerinte ennek a lényege az, hogy romániai magyarság nemzeti jogokért folytatott harca a román társadalom modernizációjának fő hajtóereje 1989 után. Az így átírt tétel aztán könnyen kiegészíthető a megváltó kisebbség képzetével. Csakhogy itt is a helyes kifejezések használatának a kérdésébe botlunk. Megváltó kisebbségről először a kelet-európai értelmiség történelmi elhivatása, s nem az etnikai kisebbségek modernizációs szerepe kapcsán kezdtek el írni. A kelet-európai értelmiség messianizmusa éppen amiatt alakult ki, hogy nem rendelkezvén a nyugati technokrácia lehetőségeivel kimaradt a modernizációból. A radikális forradalmi intelligencia az élcsapat, a saját társadalmát megváltani tudó aktív és harcos kisebbség megjelenése e marginalizálódás tünete és eredménye. A radikális intelligencia tagjai pályázták meg azt a szerepet, amelyet Nietzsche jelölt ki az elitnek, hogy a »totalitás lovagjai« legyenek, s ezért az etikai érvektől gyorsan eljutottak a revolveres kategorikus imperativuszig (Konrád György - Szelényi Iván).
Az etnikai kisebbségek politikai szervezetei, mind programjaik, mind vezetőik beszédmódja folytán sokkal inkább a partikularizmus lovagjainak tűnnek. A helyesen feltett patapievici-i (az episztemológiai és morális nézőpontot összekapcsoló) kérdés ez esetben az lehetne, hogy mi a viszonyuk a partikularitás eme programjainak a modernitás perspektíváiból megfogalmazott emberi dimenziókhoz. Bár a modernizáció szakértői szerint az, hogy a kisebbségek elutasítják az integrációt, és önkormányzatra, kulturálisan jól elhatárolt közösségi státusuk megőrzésére törekednek, egyfajta irracionális és antiliberális szemléletmódot tükröz (amely a kollektív identitást részesíti előnyben a személy autonómiájával szemben), ez még nem jelent szembehelyezkedést a modernitást mederben tartó liberális értékekkel. A választás szabadsága (amely a modernitás egyik alapja) attól függ, hogy az egyénnek módjában áll-e választani az őt körülvevő társadalmi gyakorlatok közül az azok értékéről kialakított egyéni meggyőződései alapján. Azonban, mint arra a kanadai politológus Kymlicka rámutat, az, hogy fel tudjuk-e becsülni egy társadalmi gyakorlat értékét, elsősorban attól függ, tisztában vagyunk-e azokkal a jelentésekkel, melyeket kultúránk e gyakorlathoz társít. Ehhez az egyénnek egy közös szókincset is uralnia kell, vagyis értenie kell azt a nyelvet és történelmet, amely e szókincset s a hozzátartózó kulturális narratívákat megalkotta. Dworkin szerint (aki Patapievici által is kedvelt szerző) kultúránk nemcsak lehetőséget kínál nekünk, hanem olyan szemüveget is ad, melyeken keresztül felismerjük a dolgok értékét.
A modernitás hozta létre azt a látszatot, hogy elsősorban a kisebbségek ragaszkodnak görcsösen nemzeti kultúrájukhoz, identitásukhoz. Valójában azonban ez a többségi nemzeteket is jellemzi. A különbség csupán az, hogy a többségi ragaszkodás a nemzetállami keretek történelmileg kialakult adottságai mellett lefordítható egy tiszta modernizációs nyelvre, a kisebbségi viszont mindaddig premodern hivatkozásokra kényszerül, míg a többség által preferált modernizációs diszkurzus terepén folyik a többségi és kisebbségi elit közötti vita. A Patapievici-Andreescu-vitának számunkra ez az egyetlen érvényes tanulsága lehet.